Marie Knitschke

Jedůvky. Z mého šumperského života

 

Marie Knitschke: Jedůvky. Z mého šumperského života. Vydáno na podzim 2021 v Šumperku. (Základní varianta “jedůvky zelené”, sponzorská varianta “jedůvky červené”.)

Marie Knitschke (1857–1940) je dlouho zapomenutá šumperská německá spisovatelka. Její Jedůvky jsou originální soubor aforismů – stručných a vybroušených výroků na adresu společnosti, umění i mezilidských vztahů v jednom provinčním městě na konci 19. století… Vydání těchto aforismů je doplněno o autorčiny dochované dopisy evropským umělcům, zejména norskému skladateli Edvardu Griegovi. Následují ukázky jejích básní a podrobný doslov k její osobnosti a tvorbě. To vše společně odhaluje Marii Knitschke jako výjimečnou a ambiciózní ženu doby, která ženskému uplatnění mimo sféru domácnosti ani trochu nepřála.

„Mnohým lidem se musíme uklonit a podat jim ruku – i když bychom jim raději šlápli na nohu.“

„My ženy musíme tak často snášet posměch, že máme menší, lehčí mozek než muži. Ať si ale posměváčci uvědomí, že mozek je jako drahokam – jeho cena se neurčuje podle velikosti a váhy, nýbrž podle jasnosti a ušlechtilého broušení.“

Marie Knitschke, Jedůvky

Marie Knitschke: Jedůvky. Z mého šumperského života. Překlad z němčiny Radek Ocelák a Lukáš Motyčka, linorytem ilustrovala Martina Trchová. Vydal Radek Ocelák v Šumperku na podzim 2021, 84 stran. ISBN 978-80-907333-4-3.

Z ohlasů na knihu

Minirecenze Michala Špíny v kulturním čtrnáctideníku A2

Prodej

Cena při objednávce na e-mailu radioc@seznam.cz:

  • Jedůvky zelené: 160 Kč
  • Jedůvky červené (s grafickým listem): 500 Kč

+ poštovné 60 Kč nebo předání v Šumperku

Zelená a červená varianta knihy se uvnitř neliší, k červeným Jedůvkám však patří originální grafický list podepsaný ilustrátorkou Martinou Trchovou, podle výběru níže. Od každé ilustrace vzniklo tiskem z linorytu 12 číslovaných listů.

Kniha v zelené variantě je k zakoupení za 175 Kč na následujících místech:

  • Šumperk, Informační centrum (Hlavní třída 312/14)
  • Šumperk, knihkupectví Duha (Československé armády 7)
  • Olomouc, knihkupectví Tycho (Ostružnická 362/3)
  • Zábřeh, knikupectví Patka (Žižkova 340/45)
  • Jeseník, knihkupectví Domeček (Kostelní 145/11)
  • Rýmařov, Informační centrum (náměstí Míru 219/6)

Pozn.: S velkými řetězci se malý nakladatel domlouvá těžko, v prodejnách Kosmas, Dobrovský, Kanzelsberger, Luxor proto knihu nenajdete. Stejně jako třeba spřátelenou encyklopedii Čti Jeseníky.

Další moje vydané knihy se týkají rumunských Slováků a historického Sedmihradska.

Obrazem k Marii Knitschke…

Záznam o sňatku Marie roz. Axmannové s Adolfem Knitschkem dne 6. 10. 1875. Římsko-katolická matrika Šumperk.

Dům, v němž Marie Knitschke prožila pozdější období svého života, stále stojí na šumperském náměstí pod číslem 14.

Hrobka rodiny Axmannovy dodnes stojí při západní zdi šumperského hřbitova. Podle sdělení správy hřbitova zde skutečně Marie Knitschke odpočívá, vedle svých rodičů a bratrů však není jménem uvedena.

Reliéf Mariiných rodičů (Rudolf Axmann 1825–1892, Marie Axmann 1826–1898).

Výzva: HLEDAJÍ SE KNIHY MARIE KNITSCHKE

Malý český výbor textů Marie Knitschke tedy právě vyšel. Možná vás ale překvapí, že většina jejích prací je ve skutečnosti ztracená. Totiž tak, že jsou z nich známy jen názvy a že jsem jako spisovatelčin vydavatel nedokázal nalézt ani jeden jejich výtisk. Vycházely hlavně kolem přelomu 19./20. století v němčině, dobovým německým písmem (lidově švabach) a možná tu na Šumpersku ještě někde jsou. Mnohé z nich jsou zřejmě jen tenké brožurky. Máte doma nějaké staré tiskoviny po zdejším německém obyvatelstvu? Podíváte se prosím, jestli mezi nimi náhodou nejsou její díla? A jestli najdete, nevěnovali byste je šumperskému muzeu na doplnění její pozůstalosti?

Pátráme zvláště po následujících:

Erlebtes und Erdachtes (2 svazky)
Lieder einer Toten
Agneta, die Hexe aus Ullersdorf
Die Schwesterkirchen
In die Falle gegangen
Großväterchens Geburtstag
Johannistrieb
Eine Neujahrsnacht
Die Tante aus der Provinz
Am Telephon
Eine Vorprüfung
Auf ungewöhnlichem Wege
Dilletantenbühne
Kuckuck
Der Herr Rat
Der Blumen Rache
Rediviva